Domů » Cestování » Exit games – hra, která vás nenechá v klidu

Exit games – hra, která vás nenechá v klidu

Poslední dobou se po téměř celém světě více a více rozmáhá aktivita, zvaná exit game (escape game), neboli v českém překladu úniková hra. Jde o kombinaci nejen logického myšlení a týmové spolupráce, ale hlavně skvělé zábavy, pocitu dobře stráveného času a zdroj dobré nálady. Této možnosti však využívají nejen party kamarádů, ale i rodiny, či firmy jako formu teambuildingu. Jak tyto hry fungují je popsáno i v tomto článku.

Tyto únikové hry (exit games) jsou oblíbené napříč různými generacemi, jelikož při jejich hraní je věk to poslední, na čem doopravdy záleží. Mnohem důležitější je pro skupinku hráčů schopnost pozornosti, dobrý úsudek, důvtip a skvělý postřeh. Všechny hry se totiž odehrávají v jedné uzavřené místnosti plné hádanek, šifer, rébusů, falešných stop a skrytých indicií, které se snaží hráčům pomoci v co nejrychlejším vyřešení hry.

Schopnost spolupracovat jako tým se jeví jako jedna z nejdůležitějších věcí, které jsou při hraní exit games potřeba.

Exit games- jak funguje jejich hraní?

Hraní exit game je založeno na několika základních faktorech. Na zručnosti, bystrosti, pozornosti a schopnosti velmi dobře spolupracovat i pod nátlakem času a stresu dané skupinky hráčů. Skupinku tvoří 2-5 předem domluvených lidí (kamarádů, rodiny, kolegů), kteří se v místnosti nacházejí.

Co se ceny týče, tak za jednu hodinu v této místnosti dá skupinka hráčů v přepočtu kolem 1.200 korun.

V případě jednoho hráče není podle některých názorů hra možná. V první řadě by daný hráč neměl šanci hru zvládnout sám a zadruhé by ho to nebavilo. Hra je už od dob svých prvopočátků vymýšlena pro větší skupinku lidí a k tomu jsou i místnosti v ní uzpůsobené.

Hledání cesty ven

Jediný, ale o to zapeklitější úkol skupiny je dostat se ven z předem připravené a zamčené místnosti. Cílem všech hráčů je prozkoumat dané prostředí, najít co největší množství indicií, vodítek a připravených předmětů a řešit postupně přicházející problémy, které v konečném výsledku vedou k cestě na svobodu. Například v tomto článku hovoří o exit games přímo jeden z jejich tvůrců, Vojtěch Morávek.

  Studium v zahraničí - mýty

Každá místnost má vlastní, unikátní a nezapomenutelný příběh, v jehož duchu se řešení všech úloh a indicií nese. To jediné na čem záleží je finanční rozpočet, ale hlavně fantazie tvůrců. Právě a pouze oni rozhodují o tom, jestli se ocitnete v uzavřené cele, výslechové místnosti, či obyčejném obývacím pokoji.

Z místnosti musí hráči doslova utéci v časomíře jedné hodiny (limit se může různit), takže se nemůžeme divit, že je hraní exit game náročné nejen na logiku, postřeh a týmovou spolupráci.

Hraní exit games je i o zachování si chladné hlavy, rozumu ve vypjatých situacích a umění řešit složité problémy pod vlivem napětí, stresu a nervozity.

Jak to vypadá uvnitř?

Na první pohled se může místnost zdát holá, možná obyčejná.  Avšak opak je pravdou. V místnosti se nachází vybavení, které svým vzhledem a typem podtrhuje atmosféru daného tématu čí motivu, indicie, šifry, nápovědy, ale i veliké množství předmětů, které mají za úkol daného hráče zmást.

A v této jedné jediné místnosti je schován klíč k vysvobození. To, co musíte udělat je tento klíč najít a s jeho pomocí se v určené časomíře dostat ven.

Cesta ke svobodě

Dostat se ven však není tak jednoduché, jak by se možná mohlo na první pohled zdát. Nápovědy, šifry, rébusy, hádanky, ale často i falešné stopy jsou pečlivě ukryty v objektech v místnosti a proto není vůbec snadné se k nim dostat.

Hledání předem připravených indicií však může často být o mnoho jednodušší, než by členové skupiny mohli čekat. V tomto případě je jednou z nejdůležitějších vlastností postřeh.

You may also like

2 comments

Leave a Comment