Home pro Ženy 9 důvodů, proč volit šperky ze zlata

9 důvodů, proč volit šperky ze zlata

by redakce

Ženy se už od pravěku mají tendenci zdobit. Jen si vzpomeňte na školní návštěvy muzeí, kdy jste za skleněnými vitrínami pozorovali divné kovové předměty, opracované kusy kamenů a amorfní sošky. Všimli jste si určitě i šperků, které se až tolik od těch dnešních nelišily. Což třeba takové zlaté náramky? Nezahlédli jste podobné zrovna včera ve výloze nedalekého klenotnictví? Nebo zlaté náušnice? Také působily současně, že? Možná až na trochu nesymetrické zpracování. Viděli jste však někdy v muzeu sbírku stříbrných prstenů? Vzpomínejte chvilku… Ne, že? Zlaté šperky byly už od dávných dob mnohem populárnější a oblíbenější. Zajímá vás proč?

Šperky ze zlata
  • Zlato nerezaví. Hodně často se dokonce používá k povrchové úpravě dalších kovů a chrání je před nepříjemnou korozí. Trápí vás černání stříbrných náušnic? Se zlatými se vám to nestane.
  • Zlato je měkké, proto se do něj přidávají další kovy, které vylepšují jeho vlastnosti. Na trh se tak dostává zlato různé ryzosti, které je samozřejmě rovněž cenově odstupňované. Můžete se setkat s 9kt zlatem, které však v České republice dostupné není, s nejčastěji používaným 14kt a 18kt zlatem, případně i s 22kt a ryzím 24kt zlatem, jež už bývá příliš měkké, proto se od něj ve šperkařském průmyslu spíše upouští. Klenoty z tohoto drahého kovu jsou tak dostupné všem.
  • Nesmrtelné žluté zlato se používá na výrobu všech typů šperků. Když nahlédnete do historie, uvidíte, že je základem všech korunovačních klenotů a proslulých královských zlatých náušnic, náhrdelníků, prstenů, náramků, broží i tiár. V řadě případů jeho měkkou teplou barvu podtrhují proslavené vzácné drahokamy jako rubíny, smaragdy a safíry.
  • Zlato obsahující nikl, palladium nebo mangan bývá stříbřitě šedé. Pokud holdujete spíše takto zbarveným šperkům, rozhodně sáhněte po bílém zlatě. Má sice barvu stříbra, ale oslovuje lepšími vlastnostmi. A moc mu sluší diamanty a modré safíry.
  • Fascinují-li vás módní trendy a nenecháváte si je uniknout, pak jistě podlehnete růžovému zlatu, kde ryzí kov barví měď a stříbro. Růžové zlato se objevilo na řadě módních přehlídek a světoznámí designéři ho kombinují s růžovými morganity, třpytivými diamanty a žlutým zlatem.
  • Nejoblíbenější a nejtradičnější kov zásnubních a snubních prstenů je právě zlato. Ruku na srdce, podívejte se na vlastní prst, případně na prsteníček své kamarádky či matky – neuvidíte tam náhodou zlatý prstýnek?
  • Zlato je nepředstavitelně kujné a tvárné, proto z něj dokáže šikovný zlatník vytvořit i ty nejjemnější detaily, třeba okvětní plátky nebo křehká motýlí křídla, jimiž ozdobí jemné přívěsky nebo náušnice.
  • Vlastnosti zlata přispívají k tomu, že pokud toužíte po šperku s vyrytým osobním věnováním, sáhnete právě po ozdobě z tohoto drahého kovu.
  • Ač se zdá, že vše je nejisté, ceny zlata neprocházejí přílišnými výkyvy, spíše mírně rostou. Zlatý klenot tak nemusí být pouze nádherným šperkem, ale také moudrou investicí.
  Bylinné čaje na podporu otěhotnění a další rady, jak si pomoci k miminku
Šperky pro radost

Doufáme, že jsme vás přesvědčili, že volba prstenů, náramků, řetízků a náušnic ze zlata je tím pravým ořechovým. Nejste omezeni jedinou barvou jako u ostatních drahých kovů, navíc hypoalergenní zlato vyniká celou řadou vynikajících rysů, které oceňují zruční klenotníci, praktičtí obchodníci i dámy a pánové, kteří podlehnou jeho třpytivé eleganci a kouzlu. A nezapomeňte, odkaz v podobě zlatých šperků lze předávat z generace na generaci, aniž by docházelo ke ztrátě jeho hodnoty.

 

You may also like

Leave a Comment