Češi jeví zvýšený zájem ojeté vozy tuzemského původu

Češi jeví zvýšený zájem ojeté vozy tuzemského původu

O ojetiny dovezené ze zahraničí již není takový zájem jako v minulosti. Čeští motoristé naopak inklinují k automobilům pocházejícím z České republiky. Celkově se trhu daří velmi dobře a v roce 2017 zaznamenal růst o více než 7 %. Celkový počet prodaných ojetých vozů činil 750 tisíc.

Údaje Svazu dovozců automobilů (SDA) za rok 2017 hovoří jasně. Z ciziny bylo individuálně dovezeno a zaregistrováno 170 634 ojetin. Zbylá část – 579 366 ojetých automobilů byla tuzemského původu. Zájem o vozy českého původu potvrzuje i známý bazar automobilů v Praze Auto – Výhybka.

Ze statistiky SDA dále vyplynulo, že se trh koncentruje na větší prodejce i to, že mají větší význam prodejci nových automobilů, kteří prodávají ojeté vozy prostřednictvím importérských certifikovaných programů (např. Škoda Plus apod.).

Zjevné je i to, že se zákaznicí zaměřují na méně značek. Tři čtvrtiny trhu se dělí mezi 10 nejprodávanějších značek, kterým dominuje Škoda s modely Octavia a Fabia. Druhé místo patří Volkswagenu (nejvíce se prodává VW Golf) a třetí příčka Fordu.

Autobazar Výhybka také souhlasí s tím, že zákazníci začínají preferovat dražší automobily. V roce 2017 činila průměrná cena ojetého auta 202 400 Kč. Průměrný věk pak 10,1 roku.

Zatímco nové vozy si kupují spíše firmy, po ojetých vozech sahají běžní lidé. Ojetin se v České republice prodá zhruba třikrát více než nových aut. Cena nejprodávanějších modelů poměrně rychle klesá a již po 3 letech je na polovině původní hodnoty. Po 5 letech pak na třetině a za 10 let je na cenovkách částka kolem 100 tisíc korun, a to bez ohledu na původní cenu. Právě tyto počty zcela logicky nahrávají prodejcům ojetin.

 

Statistiky dále ukazují, že si čeští zákazníci dávají při koupi ojetiny větší pozor a stále častěji vyžadují certifikaci o původu vozu. Solidní autobazary jim samozřejmě vychází vstříc.

Press Expres na Facebooku

You must be logged in to post a comment Login