Chráněné oblasti České republiky

V České republice nalezneme také velký počet chráněných krajinných oblastí

Česká republika se může chlubit krásnou a poměrně rozmanitou krajinou. Z důvodu její ochrany a zachování zde byla zřízena mnohá chráněná území.

Cílem chráněných oblastí je uchovat přírodní prostředí a umožnit jeho přirozenou obnovu. Z tohoto důvodu platí pro chráněná území omezení, která se týkají přístupnosti těchto oblastí lidem. Nařízení také zakazují či omezují určité aktivity člověka v těchto územích.

Podle stupně ochrany v České republice rozlišujeme zejména národní přírodní rezervace, chráněné krajinné oblasti a národní parky.

Výprava do chráněných oblastí ČR

Národní parky jsou velkoplošná území s výsadním postavením. Výsadní postavení mají proto, že se jedná o území, která jsou jedinečná v národním či mezinárodním měřítku. Jejich značnou část zaujímají přirozené či člověkem málo ovlivněné ekosystémy. Často v nich žijí vzácní živočichové a rostou vzácné rostliny.

CHráněná oblast Krkonoše
Chráněná oblast Krkonoše

V České republice se nacházejí čtyři národní parky. Tím nejstarším je Krkonošský národní park (KRNAP, vyhlášený v roce 1963). Národní park Šumava zase zaujímá největší rozlohu. Zbylé dva národní parky jsou NP České Švýcarsko a NP Podyjí.

Krkonošský národní park je oblíbeným místem turistů a milovníků přírody. Nachází se zde nejvyšší hora České republiky, Sněžka (1603m). Skalnatým vrcholkem Sněžky prochází česko-polská hranice. K hoře se dostanete hned několika způsoby. Vydat se sem můžete pěšky, na kole, či v zimě na běžkách. Využít můžete také lanovku, která funguje už od roku 1949.

Beskydy
Beskydy

Příroda Krkonoš je značně rozmanitá. Oblast v minulosti prošla zajímavým vývojem, například byla ovlivněna chladným klimatem a následným oteplením, které zapříčinilo vznik různorodých biotopů, stejně jako vzácných rostlin a živočichů. Mezi endemity, tedy živočichy žijící pouze na určitém území, patří jepice krkonošská, motýl huňatec žlutopasý či plž vřetenovka krkonošská.

V České republice nalezneme také velký počet chráněných krajinných oblastí, pro které platí nižší stupeň ochrany, než platí pro národní parky. Mezi nejznámější CHKO, kterých je celkem 26, se řadí CHKO Český ráj, CHKO Moravský Kras nebo CHKO Křivoklátsko. Mezi tyto oblasti patří i mnoho českých pohoří, jako jsou Beskydy, Bílé Karpaty či Orlické hory. Každé z těchto míst nabízí unikátní přírodu a také zážitky, pokud se do nich vydáte.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

i-Články.cz

Svět-Ženy.cz

MetSo.cz

 

 

Press Expres na Facebooku

You must be logged in to post a comment Login