Home Bydlení Co jsou a co nejsou černé stavby?

Co jsou a co nejsou černé stavby?

by Press Media

Na úřadech mají aktuálně velice napilno. Zatímco někteří úředníci se zaměřují na kontrolu finančních příspěvků, které stát rozdával v době koronavirové pandemie, jiní se zaměřují na revize katastrálních map, při nichž dochází k odhalení takzvaných černých staveb. Díky odhalování černých staveb mají napilno i společnosti zaměřující se na bourací a demoliční práce, protože tyto stavby po udělení pokuty majitelům padají k zemi. 

V souvislosti s černými stavbami se nabízí otázka, co to černé stavby vlastně jsou, respektive co naopak nelze za černé stavby označit. Jelikož je to takový hit dnešní doby, podívejme se na černé stavby trochu zblízka. 

Co je to černá stavba?

Pokud mluvíme o černých stavbách, mluvíme konkrétně o stavbách, u nichž byly provedeny terénní úpravy nebo jiné změny bez toho, aniž by se získalo příslušné povolení nebo alespoň nějaký souhlas. Zkrátka došlo ke změně, aniž by se informovaly příslušné orgány, což je samozřejmě trestné. Prohřešíme se nejen vůči katastrálnímu úřadu, ale také vůči stavebnímu úřadu a také vůči vodoprávnímu úřadu a pokuty, které se za černé stavby mohou dostat, sahají do desetitisíců korun. 

  Jaro je za dveřmi, ani teplo, ani zima. Jak si ale doma udržet příjemné teplo a přitom neutrácet za energie?

Obecně lze říct, že černé stavby jsou stavby, které podle stavebního zákona jinak musí mít stavební povolení nebo které podle stavebního zákona musí mít alespoň souhlas s ohlášením stavby. Konkrétně tak mluvíme například o nájezdech, sjezdech na pozemní komunikaci, taktéž o menších sklenících, bazénech, případně garážích nebo jiných přístavcích. 

S černými stavbami se začalo poměrně brzy. Zejména na vesnicích s nimi mají problémy, jelikož právě zde sousedé mezi sebou rádi “obchodovali” s konkrétními pozemky.

Co není černá stavba?

Ne všechny stavby, doplňky, změny nebo přístavky však musí být provedeny jenom na základě stavebního povolení nebo na základě souhlasu. Tímto myslíme například ploty nebo vedení přenosové soustavy elektřiny. 

You may also like

Leave a Comment