Home Bydlení Demolice na ohlášení. Co to znamená?

Demolice na ohlášení. Co to znamená?

by Press Media

Demolice staveb není nic neobvyklého. Když na pozemku chátrá nemovitost, většinou se její vlastník rozhodne pro zahájení demoličních a bouracích prací. Aby však k zahájení demoličních prací mohlo dojít, musí se o tom informovat stavební úřad. Ten v mnoha případech musí vydat povolení, bez povolení byste stavbu bourali nelegálně. Je však pravdou, že v mnoha případech stačí jenom obyčejné ohlášení o demolici. Kdy je to možné?

Demolujeme stavby bez povolení

Jak již bylo zmíněno, ne vždycky je zapotřebí povolení, pokud chceme zdemolovat stavbu na našem pozemku. Někdy stačí demolici jenom ohlásit stavebnímu úřadu. Kdy je to možné? Ohlášení stačí pouze v případě, že bouráte stavbu, která byla postavená bez stavebního povolení. Většinou se jedná o kůlnu za domem nebo o přístavek na sekačku či o boudu pro psa. Pokud chcete zbourat nemovitost, která byla postavená na základě povolení, bez povolení se v takovém případě neobejdete. 

A pokud budete muset mít povolení na zbourání nemovitosti, zároveň nebudete moct provést demolici sami. Právě v tomto se liší demolice na ohlášení a demolice na povolení. V případě obyčejného ohlášení demolice nemovitosti můžete zahájit bourací práce sami, v případě povolení musí demolici provádět zkušená firma, která bude mít k dispozici stavební dozor (čili člověka, který má vysokoškolské vzdělání buď stavebního, nebo architektonického směru, případně to může být člověk s maturitou, který studoval na střední stavební škole a má zároveň alespoň tři roky praxe v oboru).

  Proč modrou barvou oživit interiér?

Když je třeba demolovat na povolení

Pokud jste zjistili, že k demolici potřebujete povolení, je čas zamířit na stavební úřad. Právě tam povolení získáte. Tímto povolením se myslí takzvaný demoliční výměr, který je platný po dobu jednoho roku. Velkou výhodou je, že si jeho platnost lze prodloužit. Pokud tedy během roku nestihnete dům zdemolovat nebo na základě demoličního výměru dům odstranit z katastru nemovitostí, můžete požádat o prodloužení a poté napravit své resty.

You may also like

Leave a Comment