Děti a chodítka

Stejně jako já tak i mnohé maminky přemýšlí nad tím zda koupit či nekoupit dětičkám chodítka. Někdo mě říká, že chodítka jsou jen zlo, výrobek který ničí dětem páteř, a mnoho dalšího negativního. Někdo mi zase rád chodítko doporučí a pochlebuje si nad jeho kvalitou. Ano, je pravda, že existuje mnoho druhů. Proto jsem se rozhodla se na nějaké podívat.

children

Díky chodítku se maminky mohou více věnovat domácím pracím, dětičky se díky panelu na hraní samy zabaví dokonce na několik hodin. Dříve bylo chodítko běžné v každém domečku a bylo nezbytnou součástí vybavení. Dnes je však pohled trochu jiný a to díky radám odborníků. Díky těmto poznatkům se v některých státech se chodítko dokonce stalo zakázaným.

V první řadě se zjistilo, že používán chodítek je docela zbytečné jelikož se každé miminko naučí chodit samo, některé dříve, některé pomaleji. Každé miminko se musí brát individuálně. Jelikož jsou nebezpečné jsou také častou příčinou různých úrazů. Dítě se v období kdy se učí chodit, také učí držet rovnováhu , z počátku proto používá pomoc různých předmětů kde se chytá a zvedá, často k tomu využívá stolky, skříně, ohrádku, atd. V této době se totiž vyvíjí nožní klenba.

Děti a chodítka
Děti a chodítka

V případě, že děťátko využívá v této době chodítko tvoří si návyky na špatné držení těla, nemá vžitou rovnováhu, špatně se pohybuje. V pozdějším věku se může projevovat jako bolest zad. Díky informaci z časopisu Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics amerických dětských lékařů prokázala že díky chodítkům se zpomaluje motorický vývoj dítěte. 

Při sledování více než 100 dětí kde někteří trávily v chodítku spoustu času, se prokázal fakt, že děti z chodítek měly pomalejší mentální a fyzický vývoj něž děti kteří v chodítku nebyli a musely se samy učit chodit.

V chodítku děťátko nesedí, ale je zavěšené proto má tendenci stavět se na špičky, zvyká si tudíž na chození po špičkách, což není přirozené, tyto děti se musí zúčastňovat rehabilitací a tím se připravit o drahocenný čas který by mělo pro sebe a hraní a tudíž se i rodičům čas zbytečně krátí když lze tomuto problému předejít. Podle rehabilitační poradkyně lze již zakoupené chodítko, použít jako opěrátko při zkoušení chůze, jinak mi bylo doporučeno chodítko zahodit.

Press Expres na Facebooku

You must be logged in to post a comment Login