Home Tech Jak je to s fotovoltaickými systémy u nás

Jak je to s fotovoltaickými systémy u nás

by Press Media

O fotovoltaice nebo také o fotovoltaickém systému či zkráceně o FVE jste určitě už slyšeli. Přece jenom se s ní setkáváte dnes a denně třeba při cestě do práce, jelikož na vás panely mávají se sousedovy střechy. V posledních letech je fotovoltaika opravdu velice oblíbená, důvodem toho je neustálé zdražování elektřiny, což vede lidi k tomu nacházet řešení, jak spotřebu elektrické energie snížit. A ono se to kupodivu dá udělat tak, že se do fotovoltaiky bude investovat. 

Pokud hovoříme o fotovoltaice, hovoříme o přímé přeměně slunečního záření na elektřinu, která může ohřívat vodu nebo třeba pohánět elektrospotřebiče v domácnosti. Solární energie se vyrábí díky fotovoltaickým článkům, které jsou většinou spojeny do větších celků. 

Jak jsme zmínili, zejména v posledních letech poptávka po fotovoltaických systémech roste, s tím také roste celková instalovaná kapacita na světě. Každým rokem se celková kapacita navyšuje o větší číslo, konkrétně vždy o několik desítek GW, podívejme se však k nám. Jak to u nás vypadá s fotovoltaikou?

více v článku...

  Využití kondenzátorů v jemné elektronice

Fotovoltaické systémy rostou rychle i u nás

I když by si mnozí lidé mohli myslet, že se jedná jenom o zahraniční trend, není to tak. Podle posledních průzkumů rostou fotovoltaické systémy i u nás, a to opravdu rychle, takzvaně nezanedbatelně. 

Poslední průzkumy také poukazují na to, že fotovoltaika je nyní třetím nejdůležitějším zdrojem energie, která pochází z obnovitelných zdrojů. Je tak třetí po vodní a větrné elektrárně. 

Fotovoltaika ve světě

Pokud bychom se však měli přemístit na malý okamžik zase zpátky do zahraničí, řekli bychom, že největším světovým výrobcem elektřiny z fotovoltaických systémů je Čína. Právě zde také fotovoltaické elektrárny nejrychleji rostou. Rychle však tento trend snižující spotřebu energií na rodinných domech roste také ve Spojených státech amerických.

Tepelné čerpadla versus fotovoltaika

Tepelné čerpadla jsou mnohem více rozšířené v ČR a má to svůj důvod. Oblíbené jsou hlavně tepelné čerpadla vzduch voda. Úspora energií je důležitým hnacím motorem celého průmyslu a hlavně domácností. Rodinný dům se stává více energeticky úsporným a díky rozumné návratnosti do 15 let je i bez dotací rozumným řešením. Fotovoltaika získává popularitu až poslední roky, kdy je masivně podporována státem a díky dotacím dává pořízení smysl. Někdy není třeba uvažovat, jestli je lepší fotovoltaika a tepelné čerpadlo, protože každé mé své výhody a nevýhody. Navíc je možné tyto dva systémy kombinovat a neomezovat se.

  Lenovo uvádí PHAB 2 Pro: první zařízení na svět s technologií Tango

You may also like

Leave a Comment