Vybrat si běžecký pás znamená vzít v potaz některá zásadní kritéria. Na co byste při nákupu určitě neměli zapomenout?
Bezmotorový běžecký pás
Pásy se prodávají v motorové i bezmotorové verzi. Bezmotorové pásy disponují manuálním pohonem a setrvačníkem.
Díky této konstrukci je tak nelze příliš účinně nastavit. Odpor pásu může být regulován mechanickou nebo magnetickou brzdou, proto se také můžete setkat s označením pás magnetický. Ovlivnit rychlost pohybu pásu lze jeho náklonem.
Bezmotorové pásy jsou levné, nemusíte řešit jejich zapojení do sítě a mohou být vhodnou alternativou pro ty, kteří chtějí hlavně chodit, například pro starší či méně pohyblivé osoby. Běžecký pás je i pro tyto osoby oproti procházkám venku po členitém terénu venku velice bezpečný. Absence motoru znamená i nižší hlučnost.
Motorový běžecký pás
Motorové běžecké pásy už zpravidla počítají s tím, že je zatížíte více. Proto nabídnou velmi kvalitní konstrukci, celou řadu funkcí i motor s dostatečným výkonem. Samozřejmě však musíme vzít v potaz vyšší pořizovací ceny.
Konstrukce pásu
Jestliže budete pás využívat sami, je nutné ho dimenzovat na vaši hmotnost. Pokud jej ale bude používat například rodina, projde si pás citelně vyšší zátěží.
Tomu by měla odpovídat také jeho konstrukce. Zde platí, že čím robustnější a těžší bude, tím větší šance na dostatečnou odolnost a dlouhou životnost. Robustní pásy pro profesionální použití snesou i zatížení do 180 kg, pro běžnou domácnost stačí běžná nosnost nad 110 kg.
Výkon motoru
Výkon motoru souvisí především s plánovanou rychlostí běhu a s hmotností samotného běžce. Těžší člověk, který začne běhat, pás zatíží více. Motor tomu měl svými parametry odpovídat.
Výkon se stanovuje v HP (tedy horsepower neboli koňská síla) a obecně se doporučuje si pro běžné použití zvolit pás na běhání o výkonu asi 2 až 3 HP, případně až do 6 HP, jestliže patříte k náročnějším uživatelům.
Běžecká plocha
Dalším důležitými parametrem jsou vlastnosti běžecké plochy. V základu by měla nabídnout odpružení, pásy neodpružené vůbec nejsou vhodné pro běh.
Pás musí rovněž nabídnout dostatečně širokou plochu pro běhání. Nejméně je to 45 cm, úzké pásy se hodí spíše pro chůzi. Naopak pokud to s běháním myslíte skutečně vážně, pořiďte si ten se šířkou nejméně 50 cm.
Jak vybrat běžecký pás do bytu
V bytech bývá s běžeckými pásy zásadní problém: Jsou hlučné. Jestliže se nechcete vzdávat výhod pásu motorového, je vhodné začít hledat model s maximálně tichým motorem. Pořídit je potřeba vysoce kvalitní zařízení s dobře řešeným odpružením.
Rovněž se doporučuje si pod běžecký trenažér také pořídit pryžovou podložku, která umí účinně tlumit otřesy. Chcete-li předejít sporům v paneláku, přemýšlejte předem pro jistotu i o tom, kam pás umístíte a kdy ho budete využívat. Chtít běhat ve večerních hodinách nad ložnicí vašich sousedů se zřejmě nesetká s pochopením.