Home Finance Jaký zvolit hypoteční úvěr, aby se stal pro vás tím nejvýhodnějším?

Jaký zvolit hypoteční úvěr, aby se stal pro vás tím nejvýhodnějším?

by Press Media

Kolísáte pod tíhou rozhodnutí pořídit si vlastní nemovitost? Nemáte totiž dostatek finančních prostředků v hotovosti a vidina perspektivního dědictví je v nedohlednu? To není nijak výjimečná situace, naopak se tento problém týká prakticky každého občana této země a tuto situaci lze úspěšně řešit prostřednictvím nabídky hypotečních úvěrů. Ale jaký z nich zvolit? A je lepší účelový, či neúčelový úvěr? Podívejte se s námi na dostupné možnosti na finančním trhu a dokážete se sami již lépe rozhodnout.

Účelový, či neúčelový úvěr?

Velmi praktickou otázkou ohledně financování vašich potřeb je volba mezi účelovým a neúčelovým úvěrem, které se oba svorně nabízí. V mnoha případech lidé volí účelový hypoteční úvěr, který je cíleně směřován k udané variantě, obvykle k pořízení nemovitosti, tj. bytu či rodinného domu. Jedná se o výhodné řešení, je-li si kupující naprosto jist svým záměrem, od kterého se neplánuje nikterak odchýlit.

Má-li stanovený pevný plán, jedná se o velmi vhodné řešení, které se pro něj v praxi velmi jistě osvědčí. Je-li však klient, resp. kupující, ještě v určitých bodech váhající, je pro něj adekvátnější volbou neúčelový úvěr, který se může vztahovat k mnoha aktivům. Například po pořízení určitého produktu je možné zbylou část vložit třeba do koupě ojetého automobilu a podobně, tedy uskutečnit původně neplánovaný, ale výhodný či jinak potřebný další nákup. Příjemná je také skutečnost, že se vynaložené náklady nemusí dokladovat platebními doklady, fakturami apod. Jedná se v tomto případě o soukromou volbu klienta, který přidělenou finanční částku může utratit osobně zvoleným způsobem.

A k čemu může neúčelová hypotéka sloužit? Prostřednictvím neúčelové hypotéky lze například hradit studium na soukromé střední škole, soukromé vysoké škole, pořízení určité akreditace, certifikátu apod., který je potřebný ve vašem pracovním oboru, či lze uhradit například koupi automobilu veterána, uměleckého předmětu apod. Možností je nesčíslně, jedná se především o vaše osobní priority, od nichž se váš život odvíjí, radostí, které se za peníze nabízí, je pak vždy dostatek.

Kouzlo neúčelové hypotéky

Neúčelová hypotéka se také někdy nazývá americká hypotéka a její poskytnutí není na rozdíl od klasického hypotečního úvěru, jak již bylo uvedeno v textu výše, přímo navázané na financování nemovitosti. Oproti běžnému úvěru však lze dosáhnout na výhodnější úrokovou sazbu, a to například i 2,89 % ročně, kdy fixace platí po dobu jednoho roku. Zbylou část peněz je pak možné použít na další dle vlastní vůle zvolený nákup zboží či služeb.

Nároky pro poskytnutí americké hypotéky, například mHypotéky či jiného finančního produktu, jsou však přísnější, než je tomu v případě klasických spotřebitelských úvěrů. Kladem však je, že je tato hypotéka poskytována pouze těm žadatelům, jejichž finanční zázemí je relevantní pro splácení finančních závazků, a nepřivodí tak nikomu nevítanou a negativní finanční situaci. I díky těmto opatřením mají Češi menší problém splácet své půjčky než tomu bylo před pár lety.

Vše si ověřte na online kalkulátoru

V dnešní době jsou velmi populární nejrůznější internetové vyhledávače a srovnávače, které mohou skutečně přinést mnoho užitku. Podstatné však je používat je obezřetně. Zde platí dvě základní pravidla: 1. spoléhat se pouze na kalkulačky, které jsou umístěné na autorizovaných webových stránkách bankovních institucí a na odborných serverech specializujících se na finanční a ekonomickou tematiku, 2. vyzkoušet vždy hned několik kalkulátorů, aby bylo dosaženo jistoty, že hodnota, která vám vychází, je skutečně nezkreslená algoritmem toho kterého nástroje. Za dodržení těchto dvou primárních podmínek se pak stává kalkulačka úvěru vaším účinným spojencem ve světě financí a bankovních produktů, který bude vždy stát na vaší straně.

Praktický příklad americké hypotéky

Nabízená částka, na kterou lze prostřednictvím americké hypotéky dosáhnout, se například u mBank pohybuje v rozmezí od 200 000 Kč až do 4 000 000 Kč, resp. 75 % hodnoty nemovitosti, která je následně zastavena. Splácení se pak odehrává po dobu od 12 měsíců až do 20 let v případě neúčelové hypotéky, resp. 25 let, jedná-li se o konsolidaci úvěrů. Poplatky za vyřízení a poskytnutí úvěru nejsou pak v tomto případě nárokovány.

Klady, které tento úvěr přináší, spočívají rovněž i v bezplatném vedení běžného a úvěrového účtu a současně i v možnosti vyřízení mimořádných splátek, a to až do výše 25 % částky úvěru ročně. Také až do výše poloviny hodnoty nemovitosti není nutné dokládat dosahované finanční příjmy. Jako další benefit se nabízí i flexibilní on-line ocenění nemovitosti a garance fixace úrokové sazby 30 dní od podpisu žádosti, kterou zajišťuje mBank.

Řešení tedy existuje, záleží jen na vás, jakou možnost zvolíte. Na každý pád své nápady nejdříve vždy „prodiskutujte“ s několika online kalkulátory a teprve poté učiňte své finální rozhodnutí.

  Na co si dát pozor u půjčky před výplatou?

You may also like

Leave a Comment