Home Finance Jen polovina domácností má přehled nad svými financemi

Jen polovina domácností má přehled nad svými financemi

by Press Media

Každá druhá česká domácnost nemá dostatečný přehled nad svými výdaji a příjmy. U jedinců je přehled na financemi o něco běžnější – dvě třetiny jedinců své příjmy a výdaje znají a nejčastěji k tomu používají internetové bankovnictví, ukázal výzkum, který si nechala provést Sberbank.

Polovina českých domácností si nevede žádný přehled nad svými společnými výdaji a příjmy. Nejlépe si vedou rodiny bez dětí, zde jsou čísla podobná jako u jedinců, tedy zhruba dvě třetiny bezdětných domácností si své finance hlídají.

Nejmenší přehled naopak mají rodiny s malými dětmi, kdy si téměř polovina zkoumaných rodin své náklady a zdroje příjmu vůbec nezaznamenávaly.

60 % dotázaných rodin odpovědělo, že ke kontrole svých peněz využívají internetové bankovnictví jejich běžného účtu. Toto číslo se zvyšuje se snižujícím věkem, u dotázaných do 30 let věku je to téměř 70 %. Překvapivě, minimálně pro zástupce generace Y, si záznam o svých výdajích vedou ručně na papíře téměř 4 rodiny z 10.

Zatímco u všech dotázaných používá pro kontrolu výdajů mobilní aplikaci pouze 15 % lidí, u mladých lidí je to zhruba čtvrtina.

Přehled nad svými financemi je velmi důležitý. Umožňuje dlouhodobé plánování, zjednodušuje možné spoření a přináší finanční stabilitu do hospodaření jedince či domácností.

  SEO Search engine optimization

Pokud má člověk několik půjček, nad kterými si musí udržovat přehled, vyplatí se zapřemýšlet nad konsolidací. Konsolidace půjček přichází z celou řadou výhod:

  • zjednodušuje administrativu a komunikaci s bankami
  • nové banky většinou nabízí nižší úrok na novou půjčku
  • člověk ušetří značné částky na úrocích, které by dřív musel platit z každé půjčky zvlášť

V současné době, kdy banky disponují prostředky k zapůjčení, ale nemají dostatečný příliv klientů, je pravděpodobné, že banky žádosti o konsolidaci vyhoví. Získají tím spokojeného a věrného klienta, zatímco klient získá výhodný úrok a sjednocenou půjčku.

You may also like

Leave a Comment