Jste vášnivými turisty? Pak by vám neměl ve vaši výběvě chybět dalekohled.

Pokud se rádi vydáváte na toulky přírodou, jste zcela jistě vybaveni fotoaparátem, ale už méně často dalekohledem. Přitom dalekohled vám dokáže zpestřit dojmy z výletu, rozšířit obzor, můžete vidět věci, které byste jinak neviděli.

Porrostarrr

V přírodě můžete vidět mnoho zajímavostí a ne vždy na místech, kde naše oko dohlédne. Pozorujete například rádi ptáky? Bohužel létají vysoko a jejich hnízda jsou často v korunách stromů nebo ve skalách. Tam bohužel běžně nevidíme, díky dalekohledu nám již tato místa nebudou nepřístupná. Nebo se procházíte lesem a v dálce zahlédnete stádo srnek, či divokých prasat. Když k nim půjdete moc blízko, utečou, ale díky dalekohledu je můžete nerušeně pozorovat z takové vzdálenosti, aby si vás nevšimli. Pokud se tedy rádi kocháte přírodou, neměl by dalekohled ve vaši výbavě chybět.

Na každý účel se hodí jiný typ dalekohledu. Za klasický turistický dalekohled se považují modely 8x42cm nebo 10x42cm. Ale tyto velikosti nejsou podmínkou. Vždy záleží na tom, co od dalekohledu očekáváte, důležitá je krom velikosti i světelnost. V případě, že pozorujete v noci, je třeba opatřit si dalekohled s nočním viděním.
Častou chybou je si myslet, že existuje univerzální dalekohled.
Před koupí dalekohledu byste se měli poradit s prodejcem, říct mu, na jaký účel si dalekohled pořizujete, co od něj očekáváte a podle toho vám poradí vhodný typ dalekohledu pro vaše účely.

Další častou chybou je myslet si, že čím větší zvětšení, tím lépe. Při velkém zvětšení se zužuje zorné pole a vidíte jen omezenou šířku a je mnohem složitější zorientovat se při pozorování. Jednoduchý příklad: dalekohled s 10-násobným zvětšením má zorné pole na 1000m cca 100M, s 20-násobným zvětšením to je cca polovina. Pokud je velké zvětšení, tak je obraz i nestabilní, bude se neustále pohybovat a nebude mít stálou ostrost a celé to bude únavné, protože lidské oko nezvládá sledovat takové změny. Pro minimalizaci těchto nepříjemných pocitů se může použít stativ. Takové dalekohledy se stativem a velkým zvětšením jsou vhodné hlavně pro ty, co pozorují na velkou vzdálenost, např. ptáky, či letadla.

Press Expres na Facebooku

You must be logged in to post a comment Login