Home Cestování Let balonem – vyhlídkové lety balonem

Let balonem – vyhlídkové lety balonem

by Filip Dr

Co všechno pro provozovatele znamená let balonem

Životnost jednoho balónu je údajně cca jen 350 letových hodin. Je to tedy investice, která se vyplatí? Člověk musí mít zdroje nebo musí být pro balóny aktivně nadšený, aby se mu jeho činnost či koníček vyplatily. Balón se skladuje na přívěsném vozíku jako letuschopný a samostatný komplet. Neměly by se zavírat do uzavřeného skladu (hangáru), ježto jeho součástmi jsou palivové tlakové nádrže s propanem. Jinak může stát přívěsný vozík takřka kdekoli, tedy alespoň tam, kde na něj nenaprší nebo nenasněží. Také by měl být i z tohoto důvodu skladován za přiměřené teploty.

Jak se na let balonem proškolit

Ačkoli jsme výše psali o těžkostech při zvládání povětrnostních podmínek při řízení balónu, je to po speciálním proškolení asi zhruba tak těžké/snadné jako ovládat automobil. Je potřeba především naučit se teorii, nastudovat vyhlášku a odlétat několik hodin se školitelem. Výsledkem je pak získání pilotního průkazu pro let balonem. Přitom je zajímavé, že pilotky jsou při řízení balónu údajně jemnější, delikátnější a preciznější než muži, přičemž mohou začít létat už i ti, co dosáhli věku 16 let. Zajímavá je však také cena takového pilotního průkazu, jež vyjde v letecké škole na minimálně 150 000 Kč včetně pronájmu letového zařízení. Tato kvalifikace se musí navíc každé dva roky obnovovat, takže se spíše opravdu jedná o procesy bohatších vrstev.

  Let balonem

Co na závěr o letu balonem?

Je skutečně kupodivu, že zatímco tendence pro pořizování takovýchto licencí ve střední Evropě stále narůstají, v západní Evropě je tento trend spíše na ústupu. Svědčí to o tom, že Češi mají k této oddychovější aktivitě podobně jako k jiným lehčím sportům čím dál kladnější vztah (mimo to, že se jedná o údajně nejméně rizikový letecký prostředek s minimem nehod, které na našem území v podstatě neproběhly), a to zejména v létě, kdy balónů létá ponejvíce.
A to je ze zajímavostí o balonech prozatím vše. Pro spolupráci s námi neváhejte navštívit naše stránky, kde máme uvedeny i naše telefonní kontakty.

 

Let balonem

You may also like

Leave a Comment