O franchisingu v ČR

O franchisingu v ČR

Víte co je to franchising? Pokud se zajímáte o podnikání, pak byste měli. Franchising je odbytový systém, pomocí něhož se na trh uvádí zboží, služby a technologie. Staví na úzké spolupráci právně a finančně samostatných podnikatelů, kterými jsou franchisor a franchisant.

Obliba franchisingu stoupá

Co vlastně znamená onen pojem franchisa (v češtině se používá také pojem franšíza)? Jedná se o licenci, která umožňuje franchisantovi provoz odbytového systému franchisora. Je to dlouhodobá smluvní spolupráce mezi dvěma subjekty (podnikateli či firmami). Koncepce franšízového podnikání je poměrně jednoduchá. Franchisor poskytuje franchisu a naopak franchisant ji nabývá. V praxi to znamená, že franchisor předává franchisantovi systém vedení firmy, propůjčuje mu svou obchodní značku a dává mu své know-how. Franchisor zaručuje svým franchisantům práva a také jim ukládá povinnost o provozu obchodní činnosti podle jeho koncepce.

Franšízové podnikání v ČR

Franšízové podnikání patří k nejbezpečnějším způsobům, jak vydělat peníze. Jeho výhody tkví právě v převzetí zaběhnutého a bezpečného know-how, a dále také ve snadném přístupu k potřebným informacím.

Základem mezi dvěma subjekty je kvalitní franšízová smlouva. Na každé firmě záleží, jakou smlouvu vytvoří a co tak svým partnerům nabídne. Neznamená to však, že s kvalitním poskytovatelem automaticky přicházejí i peníze. Stále se jedná o podnikání, a proto výdělky závisí zejména na schopnostech a aktivitě samotného podnikatele.

Franchising získává oblibu v České republice zejména v posledních letech. V posledních čtyřech letech se u nás téměř zdvojnásobil počet franšízových prodejen. O franchising se zajímají logicky jak nadnárodní firmy, tak i malí tuzemští podnikatelé.

Česká asociace franchisingu

Pro start franchisy potřebujete dostatek finančních prostředků. Důležitější než zkušenosti s podnikáním je výběr oboru, v kterém chcete začít podnikat. Realizovat se je možné v oborech týkajících se potravin, řetězců fast food, realitních kancelářích, stejně jako při prodeji automobilů, zájezdů nebo nábytku. V České republice existuje Česká asociace franchisingu, která vám v podobných záležitostech může poradit.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Tiskové-zprávy.eu      

Aktualitycz.cz

PressWeb.4fan.cz

 

Press Expres na Facebooku

You must be logged in to post a comment Login