Poslední pásmo iShorts této sezóny

iShorts; První liga

V prvoligovém výběru festivalových hitů jsou hned dva kanadské snímky. Winter Hymns režiséra Dustyho Mancinelliho, jenž získal Velkou cenu poroty na Slamdance, sugestivním způsobem vypráví o nebezpečných  klukovských hrách, při nichž snaha mladšího bratra dokázat staršímu svou odvahu a získat si respekt vede k fatálním důsledkům. Silný emocionální závěr s nečekanou pointou má i snímek o jednom dni ze života sedmnáctiletého adolescenta s názvem Overpass, za nějž montrealský scenárista a režisér Patrice Laliberté obdržel cenu pro nejlepší kanadský krátký film na festivale v Torontu.

iShorts_Prvni_liga

 

V sekci světových krátkometrážních snímků na témže festivale uspěl a Cenu pro nejlepší film si loni odvezl francouzský film Maman(s) režisérky Maïmouna Doucouré, která svůj úspěch začátkem letošního roku korunovala Cenou poroty na Sundance. Komorní drama vyprávěné z perspektivy malé holčičky zprostředkovává napětí, které do čtyřčlenné rodiny z pařížského předměstí vnese příchod otcovy druhé ženy ze Senegalu a jejich novorozeněte.

Mamans

 

Mezi prvoligovou elitu byly vybrány i dva britské snímky oceněné Britskou filmovou a televizní akademií. Edmond od Niny Gantz, studentky z The National Film & Televison School, pojednávající o asociálním kanibalovi se sebevražednými tendencemi, získal cenu BAFTA v kategorii krátkých animovaných filmů a rovněž se může pyšnit Cenou poroty ze Sundance. Kategorii hraných kraťasů na udílení BAFTA pak letos vévodila šestiminutová etuda Operator o telefonní operátorce na záchranářské lince, která je režijním debutem vystudované herečky Caroline Bartleet.

 

Výběr uzavírá šestadvacetiminutový snímek o mladých prostitutech z Afghánistánu Au bruit des clochettes francouzsko-afghánské filmařky Chabname Zariab, který byl vyhlášen jako nejlepší hraný film na festivalu v Tampere.

Operator

 Program První ligy

Oficiální výkop První ligy proběhne ve středu 8. 6. 2016 v pražském Bio Oko. O týden později budou moci pásmo zhlédnout diváci v dalších kinech v České republice a na Slovensku. V úterý 14. 6. 2016 se projekce uskuteční ve Veselí nad Lužnicí (Veselský filmový klub) a v Trnavě (Berliner DKP). Ve středu 15. 6. 2016 pásmo dorazí k divákům do Zlína (Golden Apple Cinema), Jablonce nad Nisou (Kino Junior), Brna (Kino Art), Bratislavy (Kino Film Europe) a poprvé v historii iShorts i do Košic (Kino Úsmev). Poslední projekce proběhne v úterý 21. 6. 2016 Ostravě (Studio Karel).  Délka projekce je 98 minut. Filmy budou promítnuty v originálním znění s českými a anglickými titulky.

Press Expres na Facebooku

You must be logged in to post a comment Login