Home Bydlení V Praze se žije lépe než ve zbytku ČR

V Praze se žije lépe než ve zbytku ČR

by redakce

Který kraj nabízí nejvyšší kvalitu života? Dlouhodobé průzkumy potvrzují, že se nejlépe žije v Praze. Jako nejslabší se naopak ukazuje Moravskoslezský kraj. Odborníci přitom hodnotí množství kritérií, mezi která patří průměrný věk dožití, situace na trhu práce, dostupnost lékařské péče nebo stav ovzduší.

Praha si titul nejlepšího místa pro život vysloužila hned z několika důvodů. K těm hlavním patří velmi dobrá ekonomická situace, která je výrazně lepší než ve zbytku ČR. Ovšem HDP může být zavádějící, protože v hlavním městě sídlí množství firem s působností v jiných regionech. Pražskou ekonomiku zároveň táhnou lidé dojíždějící za prací, čilý cestovní ruch a s ním související rozvoj služeb jako pohostinství a ubytování.

Se silnou ekonomikou jde ruku v ruce vyšší průměrný plat. Na statistikách se zřejmě podepsalo i to, že v Praze žije podstatně méně rodin s dětmi do 14 let. Právě ty jsou považovány za ekonomicky nejohroženější skupinu.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že se dynamické životní tempo podepíše na zdravotním stavu Pražanů, opak je pravdou. Dožívají se v průměru nejvyššího věku a příliš je netrápí ani nemoci z povolání. Což je dáno vyšším podílem služeb na úkor fyzicky náročných profesí. Obyvatelé Prahy tráví na neschopence podstatně méně dní než v ostatních krajích.

  Kuchyňské hodiny neruší, naopak se ozvou v pravý čas

Na celkovém hodnocení se podepsala také nejdostupnější a vysoce kvalitní lékařská péče. V Praze je 28 nemocnic z celkového počtu 188. Na tisíc obyvatel připadá osm lékařů.

Největší zájem je o byty v novostavbách

Ke slabým stránkám bydlení v hlavním městě patří problémy s parkováním, méně relaxačních zón a zeleně. Tato negativa se však netýkají novostaveb. Developerské projekty Praha vznikají v lokalitách s vynikající občanskou vybaveností, dopravní dostupností a dostatkem zelených ploch.

Projekt Prosek Park XI

 

Projekt Malý háj VI

 

Projekt Britská čtvrť X

Zájem o prodej bytů v Praze způsobily především moderní pražské novostavby od předních českých developerů jako je například FINEP.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Profolio.cz

Zprávycz.cz

Onlinepraha.cz

 

 

 

You may also like

Leave a Comment