Home Finance Půjčky před Vánoci vždy rapidně rostou. Na co si tolik půjčujeme?

Půjčky před Vánoci vždy rapidně rostou. Na co si tolik půjčujeme?

by Press Media

Ať se zeptáte kteréhokoliv z poskytovatelů půjček: kdy se u něj sejde nejvíce žádostí o půjčku, téměř každý odpoví, že v předvánočním období. Oproti ostatním obdobím běžného roku jsou totiž žádosti o půjčky ze strany českých domácností vyšší o čtvrtinu, někdy i o třetinu.  

Na co si před Vánoci nejraději půjčujeme?

Je bez pochyb, že jde ve většině případů o půjčky na vánoční dárky. Ty chtějí Češi samozřejmě nakoupit pro své blízké, nejčastěji pro děti. Děti si rozhodně nezaslouží zklamání z toho, že pod stromečkem nenašly dárek či dárky, o které Ježíškovi psaly. A tak často přijde na řadu například půjčka přes SMS nebo půjčky bez doložení příjmu.

Dětská přání ale nejsou jediná, která my Češi rádi plníme na dluh. Od úvěrových společností se často dozvídáme, že si Češi před Vánoci půjčují i na vybavení domácností, elektroniku a dražší dárky pro dospělé, jakými je třeba zážitek nebo dovolená.

Letos vedou půjčky většího objemu

Hitem letošních Vánoc jsou vyšší půjčky. A není se čemu divit. Pracovní trh je totiž v nebývalé kondici. Je rekordně nízká nezaměstnanost. I riziko, že někdo z Čechů o práci přijde, je teď opravdu minimální. Práce a jistota příjmu je v současnosti nejvyšší v české novodobé historii.

Proto si Češi berou vyšší půjčky se splátkami třeba i na celý rok, někdy déle. Chtějí totiž využít vánočních a povánočních slev k investicím do domácností, tedy k nákupu elektroniky, domácích spotřebičů, ovšem i nábytku. Výjimkou není ani vybavení na zahradu, které právě v zimě bývá nejlevnější.

Nárůst objemu půjček začíná v říjnu, končí však až v lednu

Úvěrové společnosti již mají ověřeno, že Češi začínají slyšet na vánoční tématiku už během října, kdy pravidelně přichází první vlna zvýšení počtu žádostí o půjčku. A je doprovázena i zvýšením průměrné částky, o kterou žadatelé stojí.

Největší nápor je pak koncem listopadu v souvislosti s tzv. černým pátkem, kdy prodejci nabízejí mnoho zboží se slevou. Komu zrovna v listopadu nevyjdou peníze do výplaty, tomu přijde vhod půjčka. A nejen u nebankovní společnosti. Češi v předvánočním období totiž častěji platí kreditními kartami, chodí také do minusových položek na svých kontokorentních účtech.

Už jsme zmoudřeli

My Češi už jsme se dokázali poučit z mnoha předchozích chyb, které byly zaviněny minimálními znalostmi z oblasti financí. Ale jak roste naše finanční gramotnost, půjčujeme si čím dál rozumněji a bezpečněji. Roste tedy počet Čechů, kteří si půjčují na věci dlouhodobé spotřeby, jakými jsou například notebooky pro děti, sportovní vybavení, dražší dárky související s našimi koníčky.

Naopak klesá počet Čechů, kteří si půjčují na věci, jejichž hodnota klesne téměř ihned po vybalení dárku. Ke kultivaci trhu s půjčkami valnou měrou přispěla i loňská novela zákona o spotřebitelském úvěru. Ta totiž zatrhla neférové jednání s klientem a naopak uložila povinnost o všech podmínkách půjčky svědomitě a srozumitelně informovat předem.

  Potřebujete rychle peníze? Vyzkoušejte půjčku u finantis.cz!

You may also like

Leave a Comment