Home Tiskové zprávy Singletrack a kyslíková cesta Mihaľov – nové atrakce v okolí Bardejova

Singletrack a kyslíková cesta Mihaľov – nové atrakce v okolí Bardejova

by redakce

Jedná se o obnovu turisticko – relaxační stezky s názvem „Kyslíková cesta MIHAĽOV – BARDEJOV“ a o vybudování druhé části turistické tratě pro cyklisty a pěší, tzv. „Singletrack – Bardejovské lázně. Obě novinky budou slavnostně předány do provozu a široké veřejnosti budou volně přístupné od začátku prosince 2016.  

Kyslíková cesta Mihaľov-Bardejov

Za dva měsíce (říjen – listopad 2016) byla obnovena turistická infrastruktura v regionu Šariš Bardejov a okolí. Na téměř 3 km dlouhé turisticko – relaxační stezce „Kyslíková cesta Mihaľov“ obnovili 19 zastávek, na kterých osadili prvky na cvičení a stala se tak další atrakcí města Bardejov. Obnovu financovala Krajská oblastní organizace (KOCR) Severovýchod Slovenska, ve spolupráci s Oblastní organizací cestovního ruchu (OOCR) Šariš Bardejov, přispělo i Ministerstvo dopravy SR. Ředitel OOCR Šariš – Bardejov Radomír Jančošek k tomu poznamenal: „Za 2 měsíce se nám podařilo obnovit téměř 3 km dlouhou stezku, na které je 19 stanovišť. Na každém jsou dřevěné prvky na cvičení a postupně přibydou i tabulky s vysvětlením, jak postupovat. Vznikne i nový altán s kapacitou 20 osob na sezení pod stříškou a 10 osob u ohniště (4krát 2 m lavice, 2krát 2 m stoly). K tomu přibyde i ohniště z kamene a studánka. Součástí cesty jsou i 2 informační stojany a odpočívadlo se sezením u 3 stolů. Bude tam i turistická mapa a informační tabule.“

oocrbk-singletrack2etapa-10

 Singletrack

Druhá etapa nové turistické tratě pro cyklisty a pěší – tzv. singletrack, která nyní končí, navazuje na první etapu singletrack nazvanou Čerešenka. Ta byla dokončena před rokem v prosinci 2015 a propojila Kyslíkovou dráhu v Bardejovských lázních se sedlem Čerešňa, které se nachází v lokalitě Mníchovského potoka. První etapa má délku 1 650 m a převýšení 140 výškových metrů. Má odvodnění, drenáže, můstky, tabulky a směrové šipky. Je doplněna navigačními tabulemi s rozcestníkem na Čerešňu, kde je i funkční studánka.

  Nůžkové stany skvělé funkce i designu

 Kyslíková dráha v Bardejovských lázních

V Bardejovských lázních byla od října do konce listopadu 2014, s nákladem 10 000 EUR, zrekonstruována jedinečná kyslíková dráha. Má délku 1 km a je na ní čtrnáct stanovišť, na kterých jsou připravena relaxační a pohybová cvičení. Původní kyslíková dráha byla vybudována v roce 1974, ale časem byla její dřevěná zařízení znehodnocena. Díky OOCR “Šariš” – Bardejov byla znovu obnovena, když se vybudovaly a rekonstruovaly odpočívadla, dřevěné atrakce, informační tabule, lavičky a koše. V současnosti slouží nejen lázeňským hostům, ale i místním a všem návštěvníkům.

Jančošek vyzdvihuje: „Na každém ze 14 stanovišť jsou dřevěné prvky na cvičení a tabulky s vysvětlením, jak postupovat. Dřevěné tabulky motivující ke cvičení mají původní ráz a jsou napsány svérázným stylem. Dráha slouží i na příjemné procházky pro lidi, kteří cvičit nechtějí nebo nemohou. Je pravděpodobné, že se po těchto místech procházely i historické osobnosti, které v minulosti navštívily Bardejovské lázně.“ V Bardejovských lázních kromě rakouské císařovny Alžběty (Sissi) pobýval i rakousko-uherský císař Josef II. (1783), Marie Luisa, pozdější manželka císaře Napoleona (1809), ruský car Alexandr I. (1821) a polská královna Marie Kazimiera dʼArquien, manželka polského krále Jana III. Sobieského.

V tomto roce cestovní ruch v regionu dostal již v létě dva další nové impulzy. Od července zdobí Radniční náměstí Bardejova bronzová socha kata v životní velikosti a v centru Bardejovských lázní, před střediskem obchodu a služeb, přibyla nová odpočinková a sportovní zóna určená pro nejmenší turisty a rodiny s dětmi.

  Nahlížíme pod pokličku mobilních aplikací. Jaké jsou výhody a nevýhody?

 Socha kata

Bronzová socha kata v životní velikosti zatraktivňuje od 4. července 2016 Radniční náměstí historického města Bardejov, které je zapsáno do seznamu Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Socha pochází z restaurátorské a sochařské dílny otce a syna – Martina a Viktora Kutných, kteří ji i financovali spolu se sponzory a přispělo i město Bardejov. Socha kata na Radničním náměstí je vysoká 190 cm a je umístěna před bardejovskými dominantami, goticko-renesanční radnicí a bazilikou svatého Egidia. Nedaleko je i Katův dům, kde kat bydlel a v kostele měl svou lavici. Katův dům i lavici v kostele nedávno autor sochy Martin Kutný i restauroval. Bardejov získal právo meče, čili výsadu vykonávat popravy (hrdelní právo) v polovině 14. století od uherského krále Ludvíka I. Velikého. R. Jančošek k tomu poznamenává: „Nová atrakce Bardejova – socha kata, se okamžitě po osazení stala předmětem zájmu návštěvníků. Fotografují se s ní jednotlivci i celé zájezdy domácích a zahraničních turistů. Oblíbenou je hlavně póza s hlavou na špalku, přičemž si pod sekeru neváhají kleknout pro co nejlepší fotografii mladí i staří turisté. Dosud byla jednou z nejfotografovanějších soch v okolí Bardejova socha císařovny Sissi v nedalekých Bardejovských lázních. Socha kata, spolu s dalšími tradičními i novými atrakcemi, jakou je například nová rekreační zóna pro děti v Bardejovských lázních, přispěly ke zvýšení návštěvnosti regionu severovýchodního Slovenska. Mezi největší dosavadní lákadla patřil reprezentativní tradiční Bardejovský jarmark.“

Více je na : www.bardejov.sk, www.kupele-bj.sk

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

e-Žena.cz

MetSo.cz

40plus.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

You may also like

Leave a Comment