Staré spotřebiče mohou být černou dírou na peníze

Letošní zima již pomalu klepe na dveře a její nástup bezesporu důkladně prověří i stav plynových spotřebičů, které se starají o vytápění našich domovů. V této souvislosti možná mnozí zjistí, že jejich plynový kotel nebo topidlo má své nejlepší dny takříkajíc za sebou a výměna za nový a modernější typ spotřebiče se stává nutností.

Vývoj plynových spotřebičů jde stále velmi rychlým tempem kupředu a současné moderní modely jsou tak oproti těm již letitým při stejném výkonu výrazně úspornější. Starý plynový spotřebič vyrobený například před dvaceti lety, může tak být zbytečnou černou dírou na peníze. Například dnes již zcela běžné plynové kondenzační kotle mohou být oproti běžným kotlům staršího data výroby úspornější až o třetinu. Mimo jiné právě plynových kotlů se týká poměrně zásadní změna vyplývající z Evropské  směrnice o energetické účinnosti. Dle ní totiž musí být spotřebiče označeny energetickým štítkem, se zařazením do příslušné energetické třídy. V této souvislosti není tak již možno od konce září až na malé výjimky uvádět na trh nekondenzační plynové kotle. Budoucnost tedy rozhodně patří právě výše zmíněným kotlům kondenzačním. V řadě domácností, jsou využívána i oblíbená plynová topidla tzv.  vafky, jejichž výdechy najdeme na fasádách domů v každém větším městě. I zde platí, že moderní topidla s vyspělými regulačními prvky mohou ve srovnání s těmi starými ušetřit až 15% nákladů na plyn.

To jsou jistě velmi pádné důvody, proč se nad modernizací vytápění svého domu, nebo bytu zamyslet. Na druhou stranu, to však kromě určité finanční investice znamená i čas spojený s nezbytným zařizování souvisejících záležitostí, což mnohé odrazuje a nutí k odkladům. Řešením může být, zkusit se obrátit na svého dodavatele plynu. Někteří z nich totiž poskytují svým zákazníkům v těchto záležitostech účinnou pomoc v podobě poradenství, různých cenových zvýhodnění, nebo své finanční spoluúčasti. Nutno však podotknout, že jich v tuzemsku zatím není mnoho. Jste–li však zákazníkem právě jednoho z nich, máte z velké části vyhráno a po starostech.

Zajímavou nabídku pro své zákazníky má například druhý největší tuzemský dodavatel plynu, Pražská plynárenská. Ta nabízí za zvýhodněných podmínek nejen plynové kotle od renomovaných výrobců jako například Viessmann, ale i plynová topidla různých značek a typů nebo průtokové ohřívače vody. Prostřednictvím svých partnerů zajistí navíc společnost i odbornou montáž a uvedení spotřebiče do provozu a navíc se při splnění určitých podmínek na nákladech souvisejících s montáží i finančně spolupodílí.

Společnost se však postará i o ty své zákazníky, kterým jejich plynový spotřebič vypoví službu zcela náhle a nečekaně uprostřed zimy. Jako jeden z mála tuzemských dodavatelů plynu provozuje asistenční službu, která se o opravu porouchaného spotřebiče postará.

Press Expres na Facebooku

You must be logged in to post a comment Login