Domů » Tiskové zprávy » Stavba chodníku z použitých náplní do tiskáren

Stavba chodníku z použitých náplní do tiskáren

Použité náplně do tiskáren mají široké využití. Poradí si s nimi každý domácí kutil, ale naleznou uplatnění i ve společenském měřítku. V jakém slova smyslu? Nápovědu hledejte v nadpisu dnešního článku, který bude neotřelý a dozvíte se z něj zajímavé informace o běžné součásti našich životů – tonerech.

Prázdné tonery zatěžují životní prostředí

Tiskárnu využívá většina z nás. Ať už v zaměstnání nebo domácí pracovně. Žádná tiskárna se však neobejde bez náplně. A tady nastává otázka: co dělat s prázdnými náplněmi? Určitě je nedávejte do koše. Staré náplně se totiž dají renovovat, recyklovat nebo ekologicky zlikvidovat. Jen si to představte: na výrobu jedné tonerové kazety se spotřebuje neuvěřitelných 3 až 5 litrů ropy a po vyhození trvá několik staletí, než se rozloží. A přitom prázdné originální kazety se dají opětovně naplnit a ti šikovnější s nimi dokážou hotové divy. Například vytvořit z nich neotřelé výrobky tzv. upcyclingem.

Australské Sydney přeměňuje tonery na asfalt

V australském Sydney zašli ještě dále. Vyrábějí ze starých tonerů do tiskáren asfalt, kterým následně pokrývají silnice. S tímto nápadem přišla společnost Downer, která vyrábí asfalt ze směsi práškového asfaltového toneru, vosku, minerálů, pigmentů, oxidu železitého, kysličníku křemičitého a někdy i odpadní akrylové barvy. Město Sydney otestovalo tento asfalt v roce 2010 a od té doby recyklovalo více než 20 tisíc tun tonerových kazet. Společnost Downer vyzývá k tomu, aby lidstvo převzalo společenskou odpovědnost a opětovně využívalo tonery, které mnohdy skončí na skládce.

Zdroj: https://interestingengineering.com/sydney-is-paving-its-roads-with-a-type-of-asphalt-made-using-old-printer-toner

Inspirujme se Sydney v našich podmínkách

Co takhle inspirovat se městem Sydney a vyzkoušet něco i v našich podmínkách? Nejen zapálení ekologisté, ale i další lidé by uvítali, kdyby se z použitých náplní do tiskáren vyráběl právě takový asfalt. Díky němu bychom měli nové ekologické chodníky, po kterých by byla radost chodit. A mělo by to pozitivní dopad na životní prostředí ještě v jednom směru: při výrobě tohoto typu asfaltu se mohou snížit emise až o 40 procent oproti výrobě konvenčního asfaltu.

  Moto G5 a G5 Plus: pátá generace s prémiovými funkcemi

Toshiba se zapojila do programu recyklace

Nápadům s recyklací tonerů se chytila společnost Toshiba. Ta potěšila svět údajem, že v roce 2017 se recyklovalo více než 280 tun prázdných tonerů. A to je výborná zpráva pro naši přírodu. Toshiba uvádí, že některé společnosti vyrábějí z tonerů kromě asfaltu také lavičky, pera a pravítka. A to je správný krok kupředu. Elektronický odpad je globálním problémem a do oficiálních recyklačních programů se dostane pouze 20 % vyprodukovaného elektronického odpadu. Společnost Toshiba proto vyzývá spotřebitele, aby recyklovali nejen tonery, ale všechny součásti tiskárny.

Co dělat s prázdnými tonery?

Pokud vám záleží na životním prostředí a doposud jste prázdné kazety vyhazovali do koše, obraťte se např. na TisknuLevne.cz, které použité tonery vybírají zpět a následně zajišťují ekologickou likvidaci. Možná nakupujete neoriginální náplně, které se však nedají znovu naplnit. Problém nastává s jejich výkupem, neboť společnosti vykupují pouze originální tonery. V tomto případě využijte možnost ekologické likvidace.

Trocha čísel na závěr

Nezapomeňte tedy na to, že vypotřebované náplně nepatří do směsného odpadu ani do popelnice na elektroodpad. Jak jsme již uvedli, můžete je odevzdat prodejcům, do speciálního sběrného boxu nebo do sběrného dvora. Přestaňme podporovat odpad z tonerů a snižme alarmující čísla vyhozených tonerů a cartridgí. Prázdné tonery budou renovovány, ekologicky zlikvidovány nebo rozebrány a využity v průmyslové výrobě.

You may also like

Leave a Comment