Home Auto Moto „Tajemná značka“ zaskočí nejednoho řidiče. Co znamená a kde se s ní můžete setkat?

„Tajemná značka“ zaskočí nejednoho řidiče. Co znamená a kde se s ní můžete setkat?

by Press Media

Chystáte-li se do Německa, možná vás zaskočí přítomnost nevšedního dopravního značení, které jste ještě nikdy předtím neviděli. Nejste sami, jeho smysl vrtá hlavou i mnoha profesionálním řidičům. Význam značky se již před časem řešil na sociálních sítích.

Nezvyklé dopravní značení má kruhový tvar. Nachází se na něm čtverec složený z trojúhelníků, po jehož stranách jsou jakési půlkruhy. Narazíte na něj na německých dálnicích A9 a A93 a upozorňuje na úsek, kde může probíhat testování autonomních vozidel – tedy automobilů bez řidičů.


Odborníci na pronájem dopravního značení z firmy AZznačky upřesňují, že v praxi tato značka nijak neovlivňuje provoz. Má čistě informativní charakter a upozorňuje řidiče na fakt, že v daném úseku mohou narazit na autonomní automobily.

Smyslem značení je předejít situaci, kdy je řidič zaskočen při pohledu na jiného účastníka, který evidentně neřídí a pouze se rozhlíží po okolí. Německo je první zemí v EU, která tyto značky používá. U nás je zatím nenajdete.

V Německu jsou autonomní vozy legální, Němci je ale spíše odmítají

Provoz autonomních vozidel byl v Německu legalizován v roce 2017. Podmínkou je, aby v automobilu seděl řidič, který může kdykoliv zasáhnout do řízení. Ve voze tedy nesmí chybět žádný z nezbytných ovládacích prvků, jako jsou volant a pedály. Dále pak jakási obdoba „černé skříňky“.


Moderní asistenční systémy v některých vozech značek BMW, Mercedes-Benz a Audi již samočinné řízení zvládají, ale zároveň mají pojistku, která řidiče nutí držet ruce na volantu. Vzhledem k legislativním změnám by se v budoucnu mohlo stát, že něco takového již nebude nutné.

Paradoxní je, že podle statistik patří Němci k největším odmítačům autonomního řízení. Používání samořízeného vozidla by odmítlo 35 % obyvatel.

  V Ostravě zvládne jízdy v autoškole napoprvé minimum lidí, celorepublikový průměr je téměř dvojnásobný!

You may also like

Leave a Comment