Vede nedocenění učitelů k jejich nedostatku?

Nedostatek učitelů

Asi málokdo by čekal, že ze studentů pedagogických fakult, chce po studiu jít učit pouze malé procento z nich. Ministerstvo školství se domnívá, že v následujících letech bude ve školách nedostatek učitelů.

učitelé
Učitelé na našich školách

Čím je to způsobeno? Možná, že je povolání učitele jako takové nedoceněné. Za odvedenou práci učitelům připadá asi polovina platu, jaký obvykle mají vysokoškolsky studovaní lidé. Jejich denní kontakt s žáky je také značně psychicky náročný. Úkolem kantorů je studenty motivovat k získávání znalostí. Jak mají ale sami zůstat motivovaní, když ze strany žáků často vidí nezájem? Právě to možná velkou měrou přispívá k neefektivnosti výuky a tedy její někdy nízké kvalitě.

Zvýšení platů učitelů

Plat je nezbytně důležitou motivací pro každého, kdo pracuje. Ministerstvo školství se proto rozhodlo od nového školního roku zvýšit platy učitelů základních a středních škol o osm procent a platy ostatních pedagogických pracovníků o pět procent. Stejně tak je novinkou pro začínající učitele, že pokud po dvou letech učení ve škole zůstanou, zvedne se jim plat o tisíc korun, po šesti letech pak o 1500.

Nedostatek učitelů bude podle ministryně školství Kateřiny Valachové velkým problémem, který by se týkal hlavně velkých měst, jako je Praha a Brno. Není totiž zaručen dostatek učitelů pro zajištění budoucí povinné školní docházky dětí. Úkolem je tedy nalákat učitele do škol. Nejvíce potřební jsou momentálně fyzikáři a matematikáři.

učitelé

Studenti pedagogických fakult mají po vystudování obvykle více možností, než pouze jít učit. Jsou všeobecně vzdělání, ovládají jazyky a umí komunikovat. Takové věci se dají uplatnit v mnoha odvětvích. Ministerstvo školství se z těchto důvodů musí snažit nalákat co nejvíce absolventů do škol.

Zvýšení platů pedagogů

Zvýšení platů se zatím bohužel netýká vysokoškolských pedagogů a doktorandů. Vysoké školy by měly dostat ročně miliardu korun navíc, takže si budou moci plánovat rozložení financí na celý rok. Nejedná se přímo o zvýšení platů pro učitele, ale spíše o jejich stabilizaci. Univerzitám se nebude každoročně měnit výše rozpočtu, podle toho jestli zrovna jsou nebo nejsou peníze, ale jejich rozpočet bude o tuto miliardu vyšší. Jak s ní naloží, to už bude na samotných vysokých školách.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Profi-články.cz

Profolio.cz

Zprávycz.cz

Press Expres na Facebooku

You must be logged in to post a comment Login