Home Zprávy Vlachovo kvarteto Praha tradičně i nově

Vlachovo kvarteto Praha tradičně i nově

by Press Media

Přední české smyčcové kvarteto přijíždí do Pardubic se zajímavým programem. Ve čtvrtek 12. dubna se návštěvníci festivalu mohou těšit na osvědčené klenoty světového repertoáru i premiéru zcela nového díla v podání smyčcového Vlachova kvarteta Praha. Koncert proběhne v Rytířském od 19:00 hodin.

Přední české smyčcové kvarteto ve svém programu konfrontuje osvědčené klenoty světového repertoáru – Janáčkův první smyčcový kvartet „Z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty“ a Dvořákův dvanáctý smyčcový kvartet „Americký“ – s premiérou nového díla. Jeho autorem je violista souboru, skladatel, aranžér a dirigent Jiří Kabát. Vlachovo kvarteto se rozhodně nebojí novinek a znovu potvrzuje svou univerzálnost, jež v kombinaci se špičkovou interpretací slibuje mimořádný umělecký zážitek.

Vlachovo kvartet Praha patří už tři desítky let k pojmům české komorní hudby. Hlásí se k uměleckému odkazu proslulého primária, dirigenta a pedagoga Josefa Vlacha. Výčet cen z renomovaných soutěží či úspěšných vystoupení na světových pódiích je opravdu široký. Repertoár tělesa čítá dnes na 150 skladeb všech stylových období včetně pozoruhodných děl méně hraných autorů. Z desítek CD nahraných Vlachovým kvartetem můžeme zmínit například soubornou nahrávku kompletního Dvořákova komorního díla.

V Pardubicích se nám představí ve složení Jana Vlachová, Karel Stadtherr – housle, Jiří Kabát – viola, Mikae Ericsson – violoncello.

Skladatel, aranžér a dirigent Jiří Kabát studoval Pražskou konzervatoř v houslové třídě prof. D. Vlachové. Od září 2004 přestoupil do violové třídy prof. J. Rajniše, kterou zakončil v roce 2007 absolutoriem s orchestrem. Je také absolventem Royal Conservatoire of Scotland (RCS) v Glasgow, ve třídě prof. L. Atlase, s titulem Master”s of Music (M.Mus.). Je členem Vlachova kvarteta Praha a souboru Barocco sempre giovane. Od září 2013 působí jako profesor hry na violu a odborných předmětů na Konzervatoři Pardubice. V roce 2011 získal 1. cenu a, mimořádně udělovanou, cenu absolutního vítěze druhého ročníku Mezinárodní skladatelské soutěže Antonína Dvořáka. Je vyhledávaným aranžérem, pracuje například pro švýcarské nakladatelství EMR (Editio Marc Reift).

Pardubické hudební jaro je v plném proudu  a přináší celou řadu dalších tradičních i netradičních hudebních projektů. Více o programu Mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro naleznete na webových stránkách www.pardubickehudebnijaro.cz.

  Ztráta práce – jak postupovat

You may also like

Leave a Comment